Każdy kto kiedykolwiek miał w ręku kaszmir, wie jak przyjemny jest w dotyku. Ci z nas z kolei, którzy założyli na siebie szal wykonany z tej drogocennej tkaniny z pewnością docenili to, jak delikatnie otula szyję chroniąc przed mrozem. Co więcej, w naturalny sposób dodaje szyku. Czemu więc tak rzadko po niego sięgamy? Jaka jest jego cena i jak wygląda proces pozyskiwania kaszmiru? O tym, i kilku innych rzeczach powiemy sobie w tym wpisie.
Wełna kaszmirska
Czym różni się wełna kaszmirska od wełny np. owczej. Z jakiego zwierzęcia jest wytwarzana? Obydwie są bardzo ciepłe. Wełna z owiec jest niezwykle sprężysta, jej struktura sprawia że powietrze zatrzymuje się w jej włóknach tworząc warstwę zatrzymującą ciepło. Jest przy tym przewiewna i pozwala skórze oddychać. To jednak wełna kaszmirska uznawana jest za najcenniejszą, najdelikatniejszą oraz... jedną z najdroższych.
Poznajcie sympatyczne zwierzę żyjące wysoko na górskich halach Indyjskiego regionu Kaszmir, ale również na wyżej położonych obszarach Chin, Mongolii, Iranu, Afganistanu i Turcji. Kozy kaszmirskie to zwierzęta odporne na trudne warunki panujące w terenie górzystym. Ich użytkowanie ogranicza się do przemysłu mleczarsko - wełniarskiego. Kozy te potrafią wiec zarówno wykarmić, jak i ogrzać człowieka.
Jednak czy "robią to" na skalę tak dużą, jak np. krowa lub owca? Otóż nie do końca, i stąd też zrozumiała jest cena, jaką przychodzi nam zapłacić za produkty z niej wytwarzane.
Pozyskiwanie kaszmiru
Do wytworzenia trzech szali utkanych z kaszmiru potrzeba pięciu kóz. Wełna kozia charakteryzuje się tym, że składa się z dwóch warstw - warstwy wierzchniej i podszerstka. To właśnie podszerstek wykorzystywany jest jako materiał do wytwarzania tych ekskluzywnych ubrań. Aby pozyskać taką wełnę trzeba czekać aż do wiosny, kiedy to zwierzę zrzuca z siebie jej nadmiar. Jest wtedy wyczesywane z podszerstka, a następnie oddzielane jest najdelikatniejsze włosie. To proces bardzo czasochłonny i mało opłacalny, jednak równie efektowny.
Zalety kaszmiru
Kaszmirowi można przypisać szereg zalet, a są to między innymi:
- Połyskliwość
- Miękki chwyt
- Lekkość i przewiewność
- Higroskopijność - hłonie parę wodną z organizmu transportuje ją na zewnątrz
- Ciepło - kaszmir jest trzykrotnie cieplejszy niż wełna, dlatego wystarczy nawet cienki sweterek by nie było nam chłodno.
- Sprężystość. Tkaniny kaszmirowe nie gniotą się i potrafią wrócić do swojego kształtu.
- Nie gryzie.
Wadą kaszmiru jest niestety to co również sprawia że jest tak wyjątkowy, a więc jego delikatność. Materiał ten jest podatny na tarcie i rozrywanie, dlatego warto jest wiedzieć jak odpowiednio go konserwować.
Konserwacja szali z kaszmiru
Kaszmir najlepiej jest prać ręcznie lub na odpowiednim programie w maksymalnie 30 stopniach. Ważne jest też aby przewrócić go na lewą stronę jeżeli jest taka możliwość. Nie stosujemy płynu do płukania, ponieważ oblepia on włókna i może je uszkodzić. Suszymy go na płasko. Włókna nie są odporne na rozciąganie, a zwłaszcza jeśli są mokre. Kaszmir możemy podsuszyć w suszarce na specjalnym programie do suszenia wełny.
Kaszmir, podobnie jak wełna i inne tkaniny może się mechacić. Drobne kuleczki można usunąć przy pomocy golarki do ubrań. Kaszmirowych rzeczy nie należy wieszać na wieszakach. Układamy je na półce aby zapobiec odkształceniu.
Nie zapomnijmy o zabezpieczeniu go również przed ubraniowymi szkodnikami - molami. Aby odstraszyć nieproszonych gości, warto umieścić w szafie woreczki z lawendą lub szałwią.
Nie ma nic bardziej efektownego niż kaszmir jako ekskluzywny dodatek. Szale utkane z kaszmiru z pewnością sprawdzą się zarówno wiosną jak i zimą, z uwagi na jego właściwości o których wspomnieliśmy już wcześniej. Możemy zastosować go w zależności od rozmiaru na naprawdę mnóstwo sposobów! Odpowiednio zawiązany posłuży jako damska lub męska apaszka, ale także szalik.
Zarzucony na wierzch jeansowej kurtki będzie stanowił dodatkową warstwę chroniącą przed wiatrem.
Nie rezygnuj również z praktycznego rozwiązania dla kaszmiru owiniętego zwiewnie wokół głowy - nuta tajemniczości i szyku gwarantowana! Lśniąca faktura tego materiału będzie zachwycać aksamitnymi refleksami załamującymi się na każdym jego zagięciu. Pamiętaj też, że w dzisiejszych czasach kaszmir dostępny jest w każdym kolorze i odcieniu, dlatego możesz dowolnie zestawiać go kolorystycznie z innymi elementami ubioru.