STETSON - przewodnik po modelach i konserwacja

STETSON to światowy lider w produkcji kapeluszy od 1865 roku. Firma założona została przez Johna B. Stetsona w Filadelfii, skąd rozszerzyła swą działalność na całe Stany Zjednoczone, a następnie cały świat. HATSTOP.PL to oficjalny agent marki STETSON w Polsce

Poznaj modele nakryć głowy marki STETSON:

Hatteras, kształt czapki opracowany w Niemczech, inspiruje wszechstronnym, klasycznym wyglądem, który pasuje do każdego rodzaju współczesnego wyglądu. Całkowicie zamknięty kształt składa się z ośmiu części i jest dostępny z wielu różnych materiałów, takich jak bawełna lub len na lato lub dziewicza wełna na jesień i zimę. Częściowo ukryty daszek i ozdobny guzik na koronie dopełniają stylowy wygląd czapki.
Traveller to dynamiczny kształt, który wygląda zarówno ponadczasowo, jak i nowocześnie. Jak sama nazwa wskazuje, ten stylowo zaprojektowany model jest szczególnie odpowiedni dla pań i panów, którzy dużo podróżują. Funkcjonalna konstrukcja oferuje wiele zalet. Rondo chroni przed promieniowaniem UV i promieniami słonecznymi, a materiały sezonowe blokują ciepło lub zimno.

Player. Szczególną cechą wizualną tego modelu jest jego stosunkowo krótkie rondo, które jest podniesione do góry. Wąska krawędź tworzy zwarte ogólne wrażenie, a tym samym wygląda sprytnie i czarująco. Wariacje z wgnieceniami lub diamentową koroną, a także możliwość zastosowania wielu różnych materiałów, zapewniają inspirujący poziom różnorodności.

Fedora. Kształt Fedory jest jednocześnie stylowy, poważny i funkcjonalny. Przede wszystkim jego wygląd charakteryzuje się uderzająco zaprojektowaną koroną, która jest zazwyczaj wygięta w dół z przodu i przyciśnięta z obu stron. Na początku XX wieku, zwłaszcza w USA, Fedora była uważana za niezbędny dodatek do każdego stroju; do dziś robi silne wrażenie.

Docker. Jak sama nazwa wskazuje, czapka Docker jest klasycznym nakryciem głowy noszonym przez dokerów i marynarzy. Dziś model służy jako modny dodatek do stylowych strojów miejskich. Sprytny kształt charakteryzuje się okrągłą głową i stosunkowo szerokim mankietem. Jest dostępny w lekkich letnich materiałach, a także w nowej wełnie, która zapewni ciepło w chłodniejszych miesiącach.

Melonik to okrągły, klasyczny i stabilny wymiarowo kapelusz. Pierwszy model został zaprojektowany przez londyńskich kapeluszników Williama i Thomasa Bowlera w 1849 r. W krajach niemieckojęzycznych kształt ten stał się znany jako „Melone” lub „Melon”. Czarny filc służył jako materiał oryginalnego Bowler. Kształt kapelusza stał się znakiem rozpoznawczym wielkich twórców filmowych, takich jak Charlie Chaplin, Laurel i Hardy.

Pork Pie cieszy się dużą popularnością od połowy XIX wieku. Dzięki swojej elegancji i wyrafinowaniu trudno go nie lubić. Najbardziej uderzające cechy wizualne to płaski układ i zaokrąglona głowa z bulwiastą górą, a także rondo, którego krawędź jest wyraźnie zakrzywiona w górę. Opaska na głowę z kokardką z boku stanowi dopełnienie klasycznego projektu Pork Pie.

Trilby jest odmianą Fedory. Korona tego kształtu kapelusza jest zgięta wzdłużnie i lekko ściśnięta z przodu. Trilby stało się popularne w Wielkiej Brytanii i, w przeciwieństwie do Fedory, ma węższe rondo, którego tylna część jest charakterystycznie wygięta w górę. Kompaktowy kształt kapelusza powraca od jakiegoś czasu i jest dostępny w wielu różnych materiałach.

Cowboy. Kapeluze tego typu emanują urokiem amerykańskiego Dzikiego Zachodu. Pierwszy amerykańsko-cowboyjski kształt został wykonany przez Stetsona w 1865 roku. Dziś jest nadal uważany za model klasycznego kowbojskiego kapelusza. Typowy zachodni wygląd charakteryzuje się wgłębieniami w części głowy i szerokim rondem, który jest lekko zakrzywiony w górę po bokach.

Czapka baseballowa. Legendarna czapka bejsbolowa pojawiła się po raz pierwszy około 1849 roku na meczu w New Jersey. Kształt i materiały ewoluowały od tego czasu, a projekty składające się z sześcioczęściowego kroju i wstępnie wygiętego daszka okazały się szczególnie ponadczasowe. Obecnie dostępne są nowoczesne, oddychające czapki baseballowe wykonane z bawełny lub lnu ze zintegrowaną ochroną przeciwsłoneczną na letnie dni, podobnie jak warianty wykonane z cieplejszych tkanin oraz z opcjonalnym składanym ochraniaczem na uszy na zimę.

Jak czyścić i konserwować kapelusze STETSON? 


Słomkowe kapelusze, zwłaszcza kapelusze panamskie, słyną z bardzo dużej odporności. To prawda - ale tylko tam, skąd pochodzą - w tropikach! Tam włókna palmowe pozostają miękkie i elastyczne dzięki wysokiej wilgotności. Natomiast w Europie włókna mogą bardzo szybko wyschnąć, szczególnie przez ogrzewanie. Dlatego zaleca się od czasu do czasu zwilżyć kapelusz pod parą wodną. Co więcej, kapelusz nie może być ściśnięty podczas noszenia, ponieważ może się bardzo łatwo złamać.

Zakurzone czapki należy szczotkować szczotką do tkanin w jednym kierunku - w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, aby pył był odpowiednio usuwany i nie był szczotkowany na powierzchnię.

Odciśnięcia i wgniecenia można usunąć za pomocą pary, np. Nawet przy pomocy czajnika do herbaty. Pamiętaj jednak, że czyszczenie filcowych czapek może być trudne. Warto więc zwrócić się do specjalistycznego sklepu z nakryciami głowy lub tekstyliami. Czapki z tkaniny są zwykle akceptowane przez wszystkie pralnie chemiczne.

Wszystkie czapki i kapelusze należy zawsze przechowywać do góry nogami, w przeciwnym razie zakrzywiony brzeg bardzo szybko traci swój kształt. To dotyczy zwłaszcza mokrych czapek! Mokre czapki należy suszyć do góry nogami w temperaturze pokojowej, ponieważ kurczą się w nadmiernym cieple, podobnie jak swetry prane w zbyt gorącej wodzie.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl