Historia kapeluszy Panamskich
12.jpg

Mało kto nie kojarzy charakterystycznego, białego kapelusza o lekkim splocie, noszonego przez eleganckich panów w kabrioletach i eleganckie damy w dużych okularach. Taki obraz przywołuje na myśl aktorów z Hollywood, promujących luksusowy styl życia. 

Kapelusze Panamy - skąd się wzięły?

Historia kapelusza "Panama" nie jest jednak taka luksusowa. Zaczyna się w XVII wieku w wysokich Andach oraz małych wioskach na terenie całego Ekwadoru. Popularny staje się tam przemysł chałupniczy. Rodziny własnoręcznie wyplatają kapelusze w małych wspólnotach. Wykonują je z wielką starannością. Niektóre kapelusze różnią się splotem, a inne czasem wyplatania. Podobno idealny kapelusz powstaje nawet rok. Ich materiał jest niesamowicie lekki, elastyczny i zapewnia naturalną klimatyzację. To wszystko dzięki materiałowi z którego jest wykonany- łyczkowca dłoniastego, rośliny z rodziny okolnicowatych.

Popularyzacja "Panam" następuje tak naprawdę w momencie, kiedy do Ekwadoru przybywa Manuel Alfaro w 1835 roku. Wybiera za swój cel miasto Montecristi, gdzie chce zyskać sławę i zbić fortunę na eksporcie tych ręcznie wykonywanych kapeluszy. Statki wypełnione towarem do sprzedaży udają się w stronę kanału Panamskiego. Tamtejsi poszukiwacze złota potrzebowali kapeluszy, które mogły by ochronić ich przed karaibskim słońcem. Noszone były również przez robotników w trakcie budowy kanału Panamskiego.

Kapelusze Panama - skąd ta nazwa?

Pierwszymi miastami, które zaczęły tkać kapelusze były Principal oraz Chordeleg. Ich trasa do Azji, obu Ameryk oraz Europy biegła przez Przesmyk Panamski, skąd też utarła się ich znana dotychczas nazwa - Kapelusze Panamskie, chociaż tak naprawdę ich prawdziwą ojczyzną jest Ekwador.

Obecnie produkcja kapelusza która się tam odbywa nadal cieszy się sporą popularnością, a do tego zapewnia źródło utrzymania tysiącom Ekwadorczyków. Niestety jednak mamy do czynienia z tendencją spadkową w tym fachu z powodu problemów ekonomicznych w Ekwadorze a także konkurencji producentów kapeluszowych z Chin.

Miejmy nadzieję, że mimo to ta piękna tradycja nie zaniknie jeszcze przez długie lata. W końcu w 2012 r. UNESCO wpisało kapelusz panamski jako "niematerialne dziedzictwo kulturowe ludzkości", a w

Ekwadorze powstało nawet kilka szkółek tkackich, w których nowe pokolenia mogą uczyć się tego zawodu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl