Ponadczasowy kapelusz typu Fedora
14.jpg

Fedora to kapelusz wykonany z filcu. Posiada szerokie rondo, wklęsłą i skośną koronę oraz wstążkę.

Może być wykonany w dowolnym kolorze, ale najbardziej poszukiwane są czarne, szare, ciemnobrązowe i brązowe. Po raz pierwszy pojawił się w 1882 roku jako kobiecy kapelusz. W roku tym wystawiono też po raz pierwszy sztukę „Fédora” francuskiego pisarza Victoriena Sardou. Napisał on rolę tytułową księżnej Fédory Romanoff, odtworzoną przez znaną wówczas aktorkę Sarah Bernhardt. Nosiła ona miękki kapelusz z rondem. Kapelusz Fedora wkrótce stał się popularną modą dla kobiet, szczególnie dla działaczek na rzecz praw kobiet. 

Po 1924 r., kiedy książę brytyjski Edward zaczął je nosić, fedora została adoptowana przez mężczyzn i stała się częścią ich mody, zastępując meloniki, płaskie czapki i kapelusze. Był noszony głównie na obszarach miejskich w celu ochrony przed złymi warunkami pogodowymi i ze względów estetycznych. Ortodoksyjni Żydzi przyjęli również czarne fedory w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku i nosili je na co dzień, co wielu z nich robi do dziś. Popularna była również Fedora z węższym rondem, zwanym trilby.

Popularność fedory wzrosła od połowy lat dwudziestych, dlatego często kojarzy się ją z prohibicją i gangsterami. W latach czterdziestych i pięćdziesiątych filmy noir spopularyzowały kapelusze fedora jeszcze bardziej, a ich popularność trwała do późnych lat pięćdziesiątych, kiedy to odzież nieformalna stała się bardziej rozpowszechniona. Powrócił w połowie lat 70. i ponownie w latach 80. i 2000.

Kapelusze Fedora i trilby były tak modne ze względu na ich styl i praktyczność. Nie zasłaniały widoku podczas jazdy samochodem i nie były tak duże jak inne kapelusze, więc można je było nosić w transporcie publicznym. Można je było również składać bez ryzyka utraty kształtu. Ale głównym powodem ciągłych powrotów fedory do mody należy szukać w mediach i ich wpływie na ludzi. W latach czterdziestych i pięćdziesiątych Hollywood przywróciło fedorę, kręcąc filmy, w których kapelusz fedora był powtarzającą się ikoną męskości i tajemnic, noszony przez takie nazwiska jak Humphrey Bogart i Cary Grant na celuloidie i Frank Sinatra na scenie. 

Frank Sinatra

W latach siedemdziesiątych to Indiana Jones ożywił fedorę na srebrnym ekranie. Telewizja ponosi tyle samo odpowiedzialności za popularność fedory, co kino. Legendarny trener futbolu uniwersyteckiego, Paul Bear Bryant, nosił swoją charakterystyczną fedorę w kratę stojąc na liniach bocznych podczas meczy swoich drużyn. Fedora była częścią jego wizerunku, miał ją na sobie nawet na okładce magazynu Time. Kolejnym trenerem, który uczynił Fedorę niezastąpioną częścią swojego stroju był trener Tom Landry, trener Dallas Cowboys od 1960 do 1988. W późniejszych latach wielu muzyków, takich jak Michael Jackson, Justin Timberlake, a nawet Britney Spears nosili fedorę podczas występów na żywo utrzymując kapelusz fedora w modzie. Słynny pisarz Terry Pratchett również znany jest między innymi z noszenia szerokich rond i białych fedor.

Tom Landry

Mimo że pojawiała się i wychodziła z mody na przestrzeni dziejów, fedora była i będzie jedną z najbardziej stylowych czapek na świecie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl