Pork Pie - kapelusz artystów
18.jpg

Kapelusz Pork Pie zdobył swoją popularność już sto lat temu, gościł na głowach osobowości takich jak Lester Young, Tom Waits czy Harold Lloyd. To nakrycie głowy jest od dawna najbardziej związane ze sztuką i muzyką. Przeczytaj o historii tego kapelusza.

Kapelusz Pork Pie - skąd ta nazwa?

Kapelusz Pork Pie wygląda podobnie do tarty quiche ułożonej na talerzyku. Jego angielska nazwa oznacza "ciastko z wieprzowiną" - jest to tradycyjna brytyjska potrawa.

Pork Pie - historia kapelusza

W dawnych czasach mężczyźni wkładali za jego szarfę pióra i łączyli go z luźnymi spodniami w kant oraz kraciastymi marynarkami, kreując w ten sposób tzw. styl zoot - strój muzyków jazzowych.

Buston Keaton - Muzyk jazzowy

Zanim kapelusz ten rozpowszechnił się na dobre, noszono zazwyczaj klasyczne fedory i cylindry. Dopiero za sprawą znanego do dziś muzyka jazzowego - Lestera Younga, kapelusz ten na stałe trafił na salony.

Lester występował początkowo w "stuningowanym" kapeluszu fedora, którego sposób wywinięcia zaprezentował poprzez zawinięcie brzegów główki kapelusza do środka. Taka spłaszczona i obniżona wersja kapelusza została szybko przejęta przez resztę sceny soulowej i jazzowej, a niedługo potem stała się nową modą.

Kapelusz Pork Pie - jak go dobrać?

Charakteryzuje go płaska główka, małe rondo, noszony jest zwykle na tyle głowy dlatego kupuje się go o rozmiar mniejszy. Wykonywany jest najczęściej z filcu, rzadziej ze skóry czy słomki. Jego zaletą jest również fakt, że odporny jest na zgniecenie, na przykład przy wkładaniu do walizki.

Obecnie używany jest bardziej jako kapelusz dekoracyjny, będąc doskonałym uzupełnieniem luźnego, miejskiego bądź imprezowego looku. Ten wyjątkowy model najlepiej sprawdzi się u osób ze szczupłą, pociągłą twarzą.

Artyści, którzy upodobali sobie ten model i zestawiają go z najróżniejszymi outfitami to na przykłąd Justin Timberlake oraz brytyjska modelka i aktorka Agyness Deyn.

Timberlake lubi nosić go do luźnych spodni w kant, kamizelek oraz oczywiście koszul z krawatem. Czasami pojawia się również w zestawiniu Pork Pie'a z denimowymi jeansami i koszulkami z nadrukiem.

Agyness Deyn, znana brytyjska aktorka i modelka, znana ze swojego rockowego stylu zestawia go z ciężkimi butami typu Martensy oraz skórzanymi kurtkami i oversizowymi swetrami.

Pork Pie, mimo że nie jest najbardziej praktycznym modelem, z pewnością nada swobody i podkreśli niepowtarzalny, alternatywny styl.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl